Vokietijoje sparčiai populiarėja balkonų saulės energijos sistemos. Ekspertai teigia, kad gaminant elektrą galima sutaupyti pinigų ir sudominti žmones žaliąja energija. Tačiau ar šios sistemos atsiperka visiems?
Remiantis oficialiais duomenimis, per pirmąjį 2023 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, užregistruotų mažų sistemų skaičius Vokietijoje išaugo daugiau nei septynis kartus. Mažos saulės sistemos taip pat populiarėja Kinijoje, Italijoje. Ši technologija domina ir kitas Europos šalis, pavyzdžiui, Lenkiją, Prancūziją, Nyderlandus, Jungtinę Karalystę, Austriją, Šveicariją ir Vengriją. Kiekviena iš šių valstybių mažino biurokratines kliūtis, susijusias su tokių įrenginių įrengimu.
Tačiau kaip veikia prie elektros tinklo prijungiami saulės moduliai?
Gyventojai gali patys pasigaminti saulės energiją, naudodami nuo vieno iki trijų fotovoltinių modulių, pakabintų ant balkonų ar sienų arba įrengtų terasoje, ant stogo ar sode. Svarbiausia, kad šių prietaisų nereikia montuoti meistrams.
Nuolatinė srovė iš saulės modulio nuvedama į nedidelę dėžutę, kurioje inverteris ją paverčia į tinklo standartą atitinkančią kintamąją srovę (AC). Tada įrenginį galima tiesiog įjungti į standartinį sieninį elektros lizdą.
Kiek elektros energijos pagamina balkonų saulės baterijos?
Daugiausia elektros energijos saulės moduliai pagamina esant tiesioginiams saulės spinduliams, todėl jie ypač produktyvūs saulėtuose regionuose ir pavasarį bei vasarą.
Saulės nutviekstose Afrikos, Artimųjų Rytų, Australijos, Kinijos, Lotynų Amerikos ir JAV dalyse 400 vatų modulis gali pagaminti iki 800 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per metus. Mažiau saulėtoje Vokietijoje ir Vidurio Europoje – maždaug perpus mažiau.
Tačiau modulių išdėstymas taip pat yra labai svarbus. Optimalu modulius statyti į pietus ir geriausiu galios generavimo kampu.
Vokietijoje 400 vatų modulis, įrengtas ant pietų fasado ar balkono statmenai saulės spinduliams, per metus vidutiniškai pagamina apie 260 kWh elektros energijos. Į rytus ar vakarus atsuktas modulis vis tiek gali pagaminti apie 190 kWh per metus.
Ar balkono „elektrinės” pakanka namo elektros energijos poreikiams patenkinti?
Lietuvoje vienas namų ūkis vidutiniškai sunaudoja 2500 kWh per metus. Pavasarį ir vasarą į pietus nukreiptas 400 vatų modulis, kurio pasvirimo kampas yra optimalus, gali generuoti vidutiniškai iki 320 vatų, perpus mažiau, kai yra šiek tiek debesuota, ir tik apie 50 vatų, kai yra labai debesuota.
Rudenį ir žiemą, šviečiant saulei, mini sistemos generuoja 160 vatų, o esant dideliam debesuotumui – tik 20 vatų.
Taigi net ir tamsiuoju žiemos metu energijos užtenka, pavyzdžiui, interneto maršrutizatoriui, kuris sunaudoja apie 10 vatų. O balkono modulis beveik visada gali tiekti pakankamai energijos nedideliam 80 vatų galios šaldytuvui ir 40-100 vatų galios nešiojamajam kompiuteriui.
Vieno kištukinio modulio nepakanka, kad veiktų galingas kompiuteris su dviem monitoriais, kurių galia apie 900 vatų, 2000 vatų skalbimo mašina ar net virdulys, kuris naudoja nuo 600 iki 2000 vatų.
Kiek kainuoja balkono saulės energijos sistemos?
Vokietijos internetinėse parduotuvėse kištukinės saulės energijos sistemos su vienu arba trimis moduliais kainuoja nuo 400 iki 1200 eurų.
Kiek saugūs yra prijungiami saulės moduliai?
Specialistai rekomenduoja tokias sistemas pirkti iš specializuotų pardavėjų arba internetinių mažmenininkų, kurie užtikrina visų komponentų atitikimą ir pateikia montavimo instrukcijas bei patarimus.
Montuodami modulius gyventojai turėtų pasirūpinti, kad jie būtų gerai pritvirtinti ir įtvirtinti prie balkonų ar sienų, kad atlaikytų vėją ir atšiaurias oro sąlygas.