
Mažos saulės elektrinės iki 600 vatų, jungiamos tiesiai į elektros kištuką ir leidžiančios sutaupyti dalį elektros energijos, Vokietijoje tapusios tikra sensacija. Tačiau dabar pasirodo raginimų, kad to per maža – norint paspartinti perėjimą prie žaliosios energetikos reikia leisti diegti bent iki 3 kilovatų.
Dauguma vokiečių neperka savo namų – nuomoja. Tai reiškia ir ribotas galimybes įsirengti tradicinę saulės elektrinę. Galbūt tai iš dalies lėmė mažų balkonuose, terasose pastatomų ar tvirtinamų saulės elektrinių populiarumą.
Tačiau dabar kalbama, kad 600 vatų per mažai, o norint didesnės galios – būtų per daug vargo dėl sudėtingų registravimo procedūrų, leidimų, rašo heise.de.
„Balkoninės elektrinės – mažos fotovoltinės sistemos iki 600 vatų – tapo tikra masine sensacija 2022 metais brangstant elektros energijas. Kiekvienas gali pasijungti savo saulės elektrinę: jei turi šiek tiek atliekamų pinigų, saulėtą vietą su elektros kištukiniu lizdu šalia, ir bent šiek tiek įgūdžių, pats galiu susimontuoti saulės elektrinę“, – dalijasi Vokietijos apžvalgininkas, žurnalistas Andrijanas Möckeris.
Nežinantys ir nebandantys, anot jo, paprastai būna pritrenkti – kaip paprasta paleisti savo sistemą su mikroinverteriu ir pamatyti mažėjančius elektros skaitiklio rodmenis. Tačiau vokiečiai vis dažniau renkasi elektrinius šildymo ir karšto vandens ruošimo sprendimus, domisi elektromobiliais, oro kondicionieriais – jiems 600 vatų sprendimai tiesiog per maži.
LOGIN.LT jau rašė, kad ir Lietuvoje pradedami siūlyti mažos galios balkoninės elektrinės, nors joms jokios paramos schemos netaikomos, operatorius dar nėra parengęs ir specialių procedūrų.
Vokiečiai pabandė, patiko – nori daugiau
Didesnės galios sprendimai galėtų būti beveik tiek pat paprasti – mikroinverteriai egzistuoja ne tik vatų 600 galios, bet yra ir turinčių ir keturis ar šešis įėjimus fotovoltiniams moduliams iki 2000 vatų ir daugiau.
Turint sodą, terasą, užtektų keturių rankų ir darbingos popietės, kad būtų pritvirtinti 6 saulės moduliai ir įjungti į mikroinverterį.
„Žinoma, tokius didelius generatorius jau reikėtų jungti ne tiesiai į rozetę, bet juos turėtų prijungti specialistas. Bet ar negali to padaryti kaimo elektrikas ir po to pranešti tinklų operatoriui? Paprasta kaip trys kapeikos“, – piktinasi apžvalgininkas.
Šiuo metu Vokietijoje iki 600 vatų elektrinėms jokie reikalavimai nekeliami – pakanka įjungti ir pranešti pačiam. Tačiau nuo 601-ojo vato prasideda „pilna programa“: reikia užpildyti specialias formas, sudaryti techninius brėžinius ir schemas, surinkti ir pateikti duomenis ir t.t. Procedūros ne elektrikams sudėtingos, ir dar skiriasi, priklausomai nuo operatoriaus. Daugumai reikia, kad įsitrauktų specializuota įmonė ir formas pildytų atsakingas technikas. Tačiau dėl didžiulio susidomėjimo, sudėtinga pritraukti specializuotas įmones mažoms sistemoms. Norint surasti rangovą, kuris apsiimtų dokumentacija „savadarbei elektrinei“ – misija kone neįmanoma.
Tą parodo ir statistika. Vokietijos Federalinė tinklų agentūra registravusi tik 133 tūkst. saulės elektrinių, kurių galia nuo 0,7 iki 3 kilovatų, palyginimui, didesnių nei 3 kilovatų saulės elektrinių Vokietijoje yra 2,4 milijono.
Didelės sąnaudos ir varginanti dokumentacija daro 600 vatų viršijančias saulės elektrines nepatrauklias, ir dėl to Vokietijoje kyla kritika. Žmonės kai kada netgi elgiasi pavojingai – patys sumąsto prie 600 vatų mikroinverterių jungti didesnės galios modulių. Kai kada ir švaistomi resursai, mat dėl populiarumo galingesni inverteriai, pvz., 1,5 kilovato, pardavinėjami lyg 600 vatų mikroinverteriai.
„Praplėsta supaprastinta procedūra iki 3 kilovatų galėtų suteikti naują postūmį mažoms fotovoltinėms sistemoms, kurios netik lengvai motnuojamos, bet ir yra ekonomiškai patrauklios. Tinklų operatoriams palengvėtų našta, kadangi nebereikėtų tvarkyti aibės dokumentų“, – dėsto A. Möckeris.